JAV ekspertai įvardijo pagrindines kliūtis ginklų plėtrai Rusijoje


Pasak korporacijos RAND ekspertų, Rusijai pavyko sukurti analogų neturinčius ginklus JAV. Bet tolesnei Maskvos sėkmei šioje srityje gali trukdyti sankcijos ir darbuotojų trūkumas gynybos pramonėje.

Vienetinės sėkmės

Rusijos pastangos modernizuoti pasenusius ginklus ir sukurti šiuolaikinius jų tipus, siekiant tinkamai konkuruoti su JAV šioje srityje, gali būti laikomos „bent iš dalies vidutine sėkme“. Ši išvada yra Amerikos tyrimų korporacijos RAND ekspertų parengtoje ataskaitoje. Kaip naujų rusų sistemų pavyzdžius jie įvardijo tanką „T-14 Armata“ ir hipergarsinę raketą „Cirkon“, kurie neturi tiesioginių amerikiečių atitikmenų.

Rusijai pavyko išspręsti kai kurias ankstesnes problemas ginklų vystymo srityje, sako analitikai. Jie primena, kad po 1990-ųjų privatizavimo Rusijoje atsirado daug privačių karinių kompanijų, kurios priėmė vyriausybės užsakymus, tačiau jų laiku neįgyvendino, o tai sulėtino ginklų kūrimo ir gamybos procesą. Tačiau tuomet Rusijos valdžia sutelkė šiuos išteklius valstybės rankose ir padidino ginklų kūrimo programų finansavimą. „Rusijos valstybinė ginkluotės plėtros programa iki 2020 m.", kuri buvo priimta 2011 m., buvo pirmas kartas posovietinėje istorijoje, kai Rusijos gynybos sektorius gavo pakankamus išteklius savo užduotims atlikti, įskaitant tikslą padidinti šiuolaikinės ginkluotės dalį iki 70% “, - rašo ekspertai.

Ekspertai teigia, kad ginklų eksportas sudaro beveik 40% visų Rusijos gatavų produktų pristatymų į užsienį. Stokholmo tarptautinio taikos tyrimo instituto (SIPRI) duomenimis, 2016-2020 m. Rusija užėmė antrąją vietą pasaulio rinkoje (ji sudarė 20% viso pasaulio ginklų pardavimo), atsilikdama nuo JAV, kurios dalis pasaulinėje rinkoje išaugo iki 37%. Amerikietiški ginklai buvo tiekiami 96 šalims, Rusija – 45 šalims.

Pagrindinės kliūtys

Nepaisant tam tikrų pasiekimų, ginklų kūrimas Rusijoje susiduria su keliomis problemomis, o šalies gynybos įmonės atsilieka nuo amerikiečių, teigia RAND. Analitikų nuomone, darbo našumas pirmaujančiose Rusijos karinėse įmonėse kelis kartus atsilieka nuo atitinkamų rodiklių JAV. Pavyzdžiui, grynasis pelnas vienam darbuotojui Rusijos Jungtinėje laivų statybos korporacijoje arba Jungtinėje variklių korporacijoje yra mažesnis nei 100 USD, o Amerikos korporacijos „Lockheed Martin“ atitinkamas skaičius buvo didesnis nei 400 USD.

Tyrimo autoriai pabrėžia keletą iššūkių, su kuriais susiduria Rusijos gynybos pramonė. Pirma, trūksta personalo mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros srytyse, įskaitant dėl ​​protų nutekėjimo  į užsienį. Analitikai pabrėžia, kad vidutinis inžinierių atlyginimas JAV yra kelis kartus didesnis nei Rusijoje. Pavyzdžiui, inžinierius-konstruktorius JAV vidutiniškai uždirba apie 70 000 USD.

Autoriai cituoja Rusijos nacionalinės ekonomikos ir viešojo administravimo akademijos prie Rusijos Federacijos prezidento (RANEPA) tyrimą, pagal kurį į išsivysčiusias šalis emigruoja apie 100 tūkstančių rusų.

Antra, sankcijos gali sukelti problemų Rusijai. Draudimas tiekti dvejopo naudojimo prekes į Rusiją gali atimti iš šalies svarbius ginklų gamybos komponentus. Naujoji JAV administracija, vadovaujama Joe Bideno, sugriežtino JAV prekybos departamento apribojimus dvejopo naudojimo prekių ir technologijų eksportui į Rusiją po Aleksejaus Navalno apsinuodijimo.

Dėl šių veiksnių Rusijai kyla problemų gaminant naujus, brangius ginklus plačiu mastu. „Rusija išlaiko didelę eksporto rinką, tačiau patiria problemų, norėdama strategiškai dideliais kiekiais gaminti aukštųjų technologijų sistemas“, - apibendrino analitikai.

Rusija ir Jungtinės Valstijos nėra lyginamos pagal bendrą išteklių kiekį, kurį kiekviena iš šalių gali panaudoti kurdama karinę įrangą, tačiau tai nereiškia, kad Maskvos pozicija sąmoningai prarandama, sakė Vasilijaus Kašinas, Europos Sąjungos sektoriaus vadovas. Išsamų Europos ir tarptautinių studijų centras aukštojoje ekonomikos mokykloje. Anot jo, Rusija gana sėkmingai veikia pagal šiuos apribojimus, sutelkdama išteklius daugybei prioritetinių sričių. Tarp jų, visų pirma, strateginiai ginklai, kosminės aviacijos pajėgos (kur akcentuojamos oro gynybos sistemos), taip pat kariniai kosmoso projektai ir valdymo sistemos, - išvardijo ekspertas.

Tuo pačiu metu Rusija neskiria didelių išteklių kitose srityse, pavyzdžiui, Rusijos laivynui, išskyrus povandeninių pajėgų pajėgas. Nepaisant perspektyvių pokyčių, sausumos pajėgų perrengimas vyksta ne per greitai, sakė ekspertas.

Jungtinės Valstijos yra pasaulinė imperija, kuriai reikia vystyti visas kryptis tuo pačiu metu, kad Kinijai – ant vandens, o Rusijai – sausumoje. Kita vertus, Rusija gali susikoncentruoti ties tam tikromis nišomis ir pasiekti jose reikšmingų proveržių “, - apibendrino Vasilijus Kašinas.

Versta iš rbc.ru

Komentarai