Slyvos




Desertinės slyvų veislės

Desertinių slyvų vaisiai turi būti gana stambūs, skanūs, pageidautina tvirtu minkštimu. Perdirbti skirtų slyvų vaisiai gali būti ir mažesni, nuo minkštimo turi lengvai atsiskirti kauliukas. 

Sodinukų, išaugintų su sėkliniais poskiepiais: Kometa, Early Gold – su skėstašakės, arba kaukazinės, slyvos, o Herman, Čačana Rana","Čačana Lepotika", "Jojo","Empress" – su "Vangenheimo Vengrinės". "Kometa" ir "Early Gold" – tai hibridinės kaukazinės veislės, todėl joms labiausiai tinka ir šis poskiepis, o kitoms veislėms pagal prigimtį priimtini būtent "Vangenheimo Vengrinės" sėjinukai, skiepai gerai suauga. Jų vaismedžiai užauga žemesni, tik iki 3 m aukščio, pradeda derėti 2–3 metais. Vaisius nokina jau antraisiais metais. Kaukazinės slyvaitės labai gerai suauga su "Kometa", "Early Gold", dera antraisiais metais, medžiai aukštesni nei kitų minėtų veislių.


"Herman" – labai ankstyva derlinga slyvų veislė (sunoksta anksčiau nei "Kometa"), sukurta Švedijoje. Vaisiai gražūs, vengrinio tipo, skanūs, transportabilūs, vidutiniai ar didesni už vidutinius (25–45 g), elipsės ar kiaušinio formos. Odelė rausvai violetinė, įsaulėje intensyviai mėlyna, su melsvu apnašu. Minkštimas žalsvai gelsvas, standus, sultingas, saldžiarūgštis, aromatingas. Kauliukas iš minkštimo išsiima lengvai. Prinoksta liepos pabaigoje, nuskinti laikosi apie savaitę.

Vaismedžiai medelyne ir jauni sode auga stipriai, pradėję derėti – vidutinio augumo, vainikai platūs, piramidiški, vidutinio tankumo. Derėti pradeda 3–4 metais, dera vidutiniškai ar gausiai. Atsparūs šalčiui, žievės ir medienos ligoms, tolerantiški slyvų raupų virusui. Savidulkė veislė vertinga dėl anksti sunokstančių vaisių.

"Kometa" – labai ankstyva derlinga veislė, sukurta Rusijoje. Vaisiai gražūs, skanūs, vidutiniškai transportabilūs, vidutinio dydžio ar didesni už vidutinius (28–35 g). Odelė raudona, su neryškiu vaškiniu apnašu. Minkštimas gelsvas, prie odelės raustelėjęs, sultingas, saldžiarūgštis, aromatingas, su specifiniu prieskoniu. Kauliukas iš minkštimo išsiima sunkiai. Prinoksta liepos pabaigoje–rugpjūčio pradžioje, nuskinti laikosi beveik savaitę (jei ne visai prinokę). Vartojami švieži ir perdirbami. Vaismedžiai vidutinio ar silpno augumo, vainikai plokščiai rutuliški, vidutinio tankumo. Derėti pradeda 3–4 metais ar dar anksčiau, kasmet dera labai gausiai. Ištveria šalčius. Vaisiai atsparūs puviniui, lapija – šratligei. Kryžmadulkė veislė vertinga dėl anksti sunokstančių vaisių.

"Jojo" – derlinga vėlyva veislė, sukurta Vokietijoje. Vaisiai stambūs (35–40 g), vengrinio tipo, gražūs, tamsiai violetiniai, labai skanūs. Minkštimas geltonai rausvas, mėsingas, saldžiarūgštis, sultingas. Kauliukas iš minkštimo išsiima lengvai. Prinoksta rugsėjo viduryje–spalio pradžioje. Dera greitai ir gausiai, slyvos auga tiesiog kekėmis kaip vynuogės. Vaisiai vartojami švieži, desertams arba perdirbti. Vaismedžiai gana atsparūs žiemą. Veislė savidulkė.

"Early Gold" – labai ankstyva diploidinių slyvų veislė, sukurta JAV. Vaisiai gražūs, geltoni su apnašu, stambūs (35–50 g), apvalūs. Minkštimas ryškiai geltonas, sultingas, saldus, labai skanus, kauliukas nedidelis, atsiskiria vidutiniškai lengvai. Vaisiai prinoksta liepos pabaigoje. Vaismedžiai stipraus augumo, plačiais vainikais. Derėti pradeda anksti, po 2–3 metų. Veislė dera labai gausiai ir kasmet, kryžmadulkė, geriausios dulkininkės: kaukazinė slyva, "Kometa" ir kitos. Vaismedžiai vidutiniškai atsparūs šalčiams ir ligoms.

"Čačana Rana" – vidutinio ankstyvumo derlinga veislė, sukurta buvusioje Jugoslavijoje. Vaisiai dideli (40–60 g), vengrinio tipo, skanūs, odelė rausvai violetinė su pilkšvu ar melsvu atspalviu. Minkštimas gelsvas, standus, sultingas, saldžiarūgštis, aromatingas. Kauliukas iš minkštimo išsiima lengvai. Pradeda derėti rugpjūčio 10–15 dienomis. Vaismedžiai augūs, anksti uždera, kasmet labai gausiai. Laja reta, skėstašakė. Šalčius ištveria vidutiniškai, atsparūs ligoms. Veislė kryžmadulkė. Geriausia dulkininkė – "Čačana Lepotika".

"Čačana Lepotika" – derlinga vidutinio ankstyvumo veislė, sukurta buvusioje Jugoslavijoje. Vaisiai stambūs arba labai stambūs (iki 40–50 g), vengrinio tipo, skanūs, tamsiai mėlynos spalvos su pilkšvu, beveik baltu apnašu. Minkštimas žalsvai gelsvas, sultingas, tvirtas. Kauliukas atsiskiria labai lengvai. Sunoksta nuo rugpjūčio 20 dienos ar mėnesio pabaigoje. Tinka desertui, transportuoti, perdirbti. Dera anksti, gausiai ir kasmet. Kadangi ilgai laikosi ant medžio, galima neskubėti skinti – bus geresnis skonis. Vaismedžių augumas priklauso nuo poskiepio. Gana atspari šalčiui. Veislė savidulkė, puiki kitų veislių dulkininkė, ypač "Čačana Rana".

"Empress" – labai derlinga vėlyva veislė, sukurta Vokietijoje. Vaisiai elipsiški, labai stambūs, sveria 60–80 g, vengrinio tipo, skanūs, įsaulėje sunokusių odelė tamsiai mėlyna su apnašu, pavėsyje – mėlynai vyšninė su melsvu apnašu ir grioveliu. Minkštimas geltonas, gali būti su oranžiniu atspalviu, tvirtos konsistencijos, sultingas, skanus. Kauliukas iš minkštimo išsiima lengvai. Vaisiai sunoksta rugsėjo pabaigoje–spalio pradžioje, išsilaiko iki mėnesio, o itin geromis sąlygomis – iki dviejų. Derėti pradeda 3–4 metais po sodinimo. Jauni vaismedžiai sode auga stipriai, pradėjusių derėti augumas susilpnėja. Vaismedžiai gana atsparūs šalčiui, tačiau slyvos labai pūva – neatsparios grybinėms ligoms, todėl būtina purkšti fungicidais. Veislė kryžmadulkė. Geros dulkininkės – "Bluefree", "President", "Stanley", "Valor", "Italų Vengrinė", "Čačana Lepotika".

Auginimas

Sodinukus reikėtų sodinti  3×4 m atstumais, nes augantiems reikia daugiau erdvės.

Sodinti pavasarį, balandžio viduryje. Pasodinus šaknų kaklelis turi likti 5–7 cm aukštyje virš dirvos paviršiaus. Per gilus sodinimas slyvoms kenkia, nes medelis gali suslūgti, o tai neigiamai atsilieps augimui ir vystymuisi.

Slyvos puikiai auga kai dirvožemis yra kalkingas. Kad augantiems medeliams nepritrūktų šių medžiagų ir jie gausiai derėtų, pavasarį sodą papildomai tręšti dolomitmilčiais. Taip pat pavasarį per du kartus tręšti kompleksinėmis ir azoto trąšomis (amonio salietra) po saujelę kiekvienam medeliui. 

Per sausras vertėtų palaistyti.

Daugiausia problemų slyvoms padaro slyviniai pjūkleliai ir grybinių ligų sukeliami puviniai. Todėl pavasarį du kartus reikia purkšti nuo ligų ir kenkėjų: pirmą kartą – prieš žydėjimą, o antrą – po jo. Ankstyvųjų veislių slyvos genimos tuomet, kai būna nuskintas derlius, paprastai liepą arba rugpjūtį. Po sodinimo praėjus trejiems metams, vasarą slyvos pradedamos genėti nuolat.

Vasarą trumpinami visi ilgesni negu 30 cm ant skeletinių šakų į viršų augantys ūgliai. Ilgi pjaunami per pusę. Trumpesni neliečiami, o labai ilgi (daugiau kaip 60 cm) visai nupjaunami. Sutrumpinti stipriai augantys ūgliai šakojasi, išauga daug trumpų vaisinių šakučių.

Ankstyvosios slyvų veislės gali būti genimos ir tam, kad prašviesėtų vainikai. Išgenimos gulančios viena ant kitos, susikryžiavusios, sergančios šakos.

Veislių skirtybės ir savybės

Atsparumas žiemą ypač priklauso nuo veislės savybių.
Štai "Kometa" vaismedžiai yra atsparesni šalčiui už "Herman", tačiau pastarosios vaisiai geresnės kokybės. Produktyvų slyvų amžių itin lemia vaismedžio ištvermingumas žiemą. Gausiai derančių produktyvus amžius trunka 15–16 metų, kitų – 18 metų.

Vaisių dydis, vienodumas ir patrauklumas labai priklauso nuo veislės savybių, agrotechnikos ir derėjimo gausumo.
Ant nusilpusių senų šakų augantys vaisiai yra smulkesni ir prastesni, o ant jaunų šakų vešliais, sveikais lapais – kokybiškesni. Ypač vaisiai susmulkėja, kai jų būna primegzta labai daug. Tada pablogėja ir jų kokybė. Kad vaisiai būtų vienodo dydžio ir patrauklūs, reikia nuskinti dalį užuomazgų ir atnaujinti senas derančias šakas.

Transportabilumas labai priklauso nuo veislės.
Tinkamiausios veislės tvirta odele ir standžiu minkštimu. Visos slyvos būna transportabilesnės, kai nuskinamos ne visiškai prinokusios. Prinokimo laikas priklauso nuo veislės savybių, iš dalies – nuo augavietės ir oro sąlygų. Ankstyvųjų veislių slyvos prinoksta rugpjūčio pradžioje, vidutinio ankstyvumo – rugpjūčio pabaigoje, o vėlyvųjų – rugsėjį. Šiltesnę vasarą slyvos prinoksta anksčiau, šaltesnę – vėliau. Augavietės mikroklimatas prinokimo laikui irgi turi įtakos – šiltesnėse, nuo šiaurės ir rytų vėjų apsaugotose vietose slyvos prinoksta anksčiau.

Vartojimo trukmė.

Daugumos veislių nuskintos slyvos išsilaiko keletą dienų ("Kometa’, "Early Gold"). Kitų veislių – savaitę ("Herman’) ar ilgiau ("Čačana Rana","Čačana Lepotika", "Jojo"). Ypač ilgai, net mėnesį, išsilaiko "Empress’ vaisiai. Visų veislių slyvos ilgiau laikosi nuskintos ne visiškai prinokusios arba saugomos patalpoje, kur oro temperatūra siekia 0–1 °C, o santykinis oro drėgnumas apie 90 proc.

Komentarai