Putpelių kiaušiniai kur kas vertingesni už vištų kiaušinius.
100 g produkto yra:
168 kalorijų,
11,9 g baltymų,
0,6 g angliavandenių,
Vitaminų (mikrogramais):
B1 – 274,
B2 – 2200,
PP – 220,
A – 274.
Mineralinių medžiagų (mikrogramais):
kalcio – 152,
fosforo – 426,
kalio – 1240,
geležies – 808,
vario – 34,
kobalto – 13,2.
Kuo naudingi putpelių kiaušiniai
Juose daug vitaminų ir mineralų. Lentelėse pateikiami įvairūs santykiai, na, bet visur nurodoma, kad iš esmės putpelių kiaušiniuose 2 – 3 kartus daugiau vitaminų ir mineralų.
Juos galima valgyti žalius. Putpelių kūno temperatūra yra 42 laipsniai, todėl jos neužsikrečia salmonelėmis. Taigi pupelių kiaušinius galima valgyti žalius – tada išliks visos naudingos medžiagos. Prieš valgydami nuplikykite kiaušinius verdančiu vandeniu, lukštą nušveiskite.
Gydo
Manoma, kad putpelių kiaušiniai turi antibakterinių ir imunitetą stimuliuojančių savybių. Jei sergate astma, anemija, gastritu, skundžiatės galvos skausmais, laukiatės, būtinai pradėkite valgyti putpelių kiaušinius. Labai naudingas lukštas. Jis plonas, lengvai susitrina, tad nesudėtinga įsiberti sutrintų lukštų miltelių į patiekalus.
Stimuliuoja potenciją
Putpelių kiaušiniuose labai daug fosforo, tad jie gerina potenciją.
Šalina radioaktyvius nukleidus
Putpelių kiaušiniai stiprina atsparumą radioaktyviems nukleidams ir skatina pastarųjų šalinimą iš organizmo. Putpelių kiaušiniai be galo naudingi – tiek trynys bei baltymas, tiek lukštas.
Kuo žalingi putpelių kiaušiniai
Juose daugiau cholesterino, nei vištų kiaušiniuose. Naudingas cholesterinas kiaušiniuose įvairiai vertinamas. Jei manysime, kad kiaušinių cholesterinas kenksmingas, putpelių kaušiniai pagal šį rodiklį kenksmingesni už vištų kiaušinius.
Gali sukelti alergiją
Tiek vištų, tiek putpelių kiaušiniuose yra baltymo ovomukoido, kuris gali sukelti vaikams alergiją. Visgi gydytojai rekomenduoja geriau valgyti putpelių, o ne vištų kiaušinius. Dauguma produktų kažkuo žalingi, na bet putpelių kiaušiniuose daugiau naudos, nei žalos.
Valgykite putpelių kiaušinius saikingai, nepadauginkite.
Ir dar…
Putpelių ir vištų kiaušiniai
Atsiradus putpelių kiaušiniams jiems imta teikti iš dalies mistinių savybių. Žmonės kalba, kad tai ne tik nepaprastų savybių turintis produktas, o vos ne panacėja gydant nusilpusį imunitetą, siekiant apsisaugoti nuo cholesterolio. Jeigu lygintume tradicinių vištų ir putpelių kiaušinių maistinę vertę, iš tiesų galime rasti tam tikrų šių kiaušinių privalumų. Lyginant tą patį kiekį vištos ir putpelės kiaušinio, šios kiaušinyje yra tokių rūgščių kaip valinas, tirozinas, tai būtinos amino rūgštys, pavyzdžiui, augančiam organizmui, vaikučiui, būtinos amino rūgštys smegenų veiklai. Labai svarbios amino rūgštys besivystančiam mamos pilvelyje vaisiui, vadinasi, ir besilaukiančioms mamoms. Šių rūgščių putpelių kiaušiniuose yra daugiau negu vištų. Kitų svarbių medžiagų, tarkim, vitamino A, B1, B2, geležies, kalio, daugiau negu vištos kiaušinyje. Bet putpelės kiaušinyje vitamino D yra mažiau negu vištos kiaušinyje, o mūsų klimato sąlygomis jis reikalingas. Mažiau putpelės kiaušinyje vitamino E, B12.
Cholesterolio yra tiek viename, tiek kitame. Cholesterolis reikalingas besivystančiam organizmui, tačiau per daug jo suaugusiems žmonėms gali paskatinti tam tikrus sveikatos sutrikimus. Antra vertus, pastaraisiais metais įrodyta, kad bendrasis cholesterolio kiekis žmogaus kraujyje labiau priklauso ne nuo cholesterolio, gaunamo su maistu, o nuo bendrojo riebalų kiekio maiste. Tad galima sugriauti mitą: kiaušinis nėra toks baubas, kokiu jį piešia cholesterolį reguliuojantys žmonės.
Pastebėta, kad putpelių kiaušiniai šiek tiek rečiau nei vištų kiaušiniai sukelia alergines reakcijas vaikams.
Putpelės kiaušinį galima valgyti su lukštu, nes jis kur kas plonesnis už vištos kiaušinio. Jei vaikai valgys putpelės kiaušinius su lukštu, dar gaus papildomai kalcio. Ne visiems tai priimtina, kaip ir ne visi gali valgyti bulves su lupenomis. Nulupto kiaušinio skonis vienoks, nenulupto kitoks.
Putpelių kiaušiniai rečiau sukelia salmoneliozę. Vis dėlto nenorėčiau išskirti putpelės kiaušinio kaip ypatingo maisto ar produkto. Nes nėra tokio vieno produkto, kurį vieną valgydami būtume sveiki ir laimingi bei ilgai gyventume. Jeigu maistas bus vienodas ir nuo ryto iki vakaro valgysime tik putpelės kiaušinius, tikrai sveikatos nepataisysime. Maistas turi būti įvairus. Jeigu pasižiūrėtume į sveiko maisto piramidę, pamatytume, kad kiaušiniai yra toje pačioje maisto produktų grupėje kaip ir mėsa, žuvis, ankštinės daržovės. Vadinasi, iš tos produktų grupės mes turime gauti įvairių maisto produktų.
Kaip paruošti?
Kiaušinius, kaip ir bet kurį kitą produktą, gamindami galime pagerinti arba pabloginti. Jeigu ruošiame kiaušinienę su daug šoninės ir ji „plaukia“ riebaluose, jos nauda sveikatai bus šiek tiek mažesnė. Na, o jeigu ruošdami omletą pridėsime daržovių, šiek tiek papildysime kiaušinienę maistingomis medžiagomis.
Kuo vištos kiaušinis skystesnis, tuo didesnė salmoneliozės rizika. Tačiau skystas ir kietas kiaušinis truputį kitaip veikia mūsų virškinimo sistemą. Skystai virtas kiaušinis neleidžia susitraukinėti tulžies pūslei. Tai naudinga žmonėms, kurie pavalgę jaučia per didelį sotumo jausmą, „užsistovėjusį“ maistą. Jeigu dėl kokių nors priežasčių dažnai tuštinasi, tulžies susitraukimai nėra palankūs, kiaušinius reikėtų virti kietai. Mitybos specialistai rekomenduoja kiaušinį virti nuo 3 iki 7 min., o mes galime rinktis, kiek minučių virtas mums skaniausias. Jeigu vaikas valgo žalią putpelės kiaušinį su lukštu, kiaušinis turi būti nuplautas po tekančiu vandeniu.
Kiek?
Suaugusiam žmogui užtenka 3–4 kiaušinių per savaitę. Kiaušinis pradedama duoti kūdikiui nuo 8–8,5 mėn. amžiaus. Iš pradžių pasiūlome vos ketvirtį trynio, artėjant pirmam gimtadieniui jau galima duoti pusę trynio. Vaikui nuo vienų metų, jei jo nealergizuoja, galima duoti jau visą kiaušinį, užtenka 2–3 kiaušinių per savaitę.
Mitai apie kiaušinius
Salmonelioze greičiau užsikrėsime nuo parduotuvėje pirkto kiaušinio, todėl minkštai virti rekomenduojama tik naminius vištos kiaušinius.
Tai netiesa. Tiek kaime gyvenančios vištos, tiek auginamos fermose gali užsikrėsti salmonelioze. Tačiau sveikesnis kiaušinis yra sudėtas lauke gyvenančios vištos, kuri laisvai vaikšto ir lesioja ką panorėjusi. Tokio kiaušinio trynys yra geltonesnis. Be to, atlikti tyrimai rodo, kad naminių vištų kiaušiniai turi šiek tiek daugiau maisto medžiagų.
Yra vaikų, kurie valgo tik trynį. Jie žino, kad jis reikalingesnis organizmui.
Netiesa. Labai naudingas ne tik kiaušinio trynys, bet ir baltymas. Kai kalbame apie kiaušinio maistinę vertę, kalbame apie visą kiaušinį. Kiaušinio baltymas yra labai aukštos kokybės ir kaip tik jame yra tų būtinų augančiam organizmui amino rūgščių. Jeigu vaikas mėgsta tik trynį, gali jį valgyti, o baltymą jam pateikime kita forma, paruoškime maisto su kiaušiniu. Kiaušinis, gaunamas su maistu (blyneliais ir pan.), yra toks pat vertingas.
Receptas
Skanus ir sveikas omletas
Apvirkite daržoves (tinka įvairios, pavyzdžiui, porai, pomidorai, paprikos), sudėkite jas į keptuvę su nedideliu sviesto gabalėliu ar aliejaus lašeliu ir įmuškite kiaušinį. Šis maistas labai greitai paruošiamas, todėl nereikalauja riebalų. Kiaušiniui kepti gali būti naudojamas sviestas, nes kepti reikia trumpai. Tiek sviestas, tiek aliejus negali būti jau naudoti.
Komentarai
Rašyti komentarą